Podwodna Przygoda 2019

Podwodna Przygoda 2019

5 marca, 2019 Uncategorized 0

W pierwszy weekend marca 2019 odbyły się w Warszawie targi nurkowe „Podwodna Przygoda 2019”. Producenci sprzętu nurkowego, przedstawiciele różnych federacji nurkowych jak i centra nurkowe prowadzące bazy na całym świecie mięli możliwość zaprezentowania nowego sprzętu czy ofert podróży na ten sezon. Wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele takich producentów jak Scubapro, Mares, Apeks, Bare, Xdeep, Tecline, Aqualung czy OMS.

Co mogliśmy zobaczyć z nowości sprzętowych?

Najwięcej nowości zaprezentowała firma MARES. Za największą można uznać „rekreacyjny” rebreather HORIZON będący w ofercie Maresa, który został stworzony dla nurków wchodzących w świat technicznego nurkowania i poszukujących łatwego w obsłudze i bezpiecznego systemu SCR. Został on drobiazgowo zabezpieczony przed awariami i gotowy do nurkowania praktycznie zaraz po wyjęciu z pudełka. Co ważne dla masowych użytkowników jego cena będzie dwukrotnie niższa niż klasyczne reby rEvo o obiegu całkowicie zamkniętym.

Dodatkowo Mares pochwalił się nowymi automatami oddechowymi. Osoby lubiące stare automaty Maresa, niestety muszą się już z nimi pożegnać. Cała nowa linia automatów oddechowych zastępuje poprzedników. Nie znajdziemy już klasycznego Abbysa MR-22 (tylko w wersji NAVY). Nowa linia oparta została na 4 modelach I stopnia o różnej specyfikacji. Zaczynając od 82X wyposażonego w obrotową głowicę, która kierunkuje nam poszczególne węże, przez 72X posiadającego aż 8 portów LP, po model 52X i 15X. Wszystkie automaty to konstrukcje membranowe, z możliwością rozbudowy o suchą komorę oraz posiadają system AST, czyli szczelne zamknięcie wlotu powietrza, która otwiera się natychmiast po odkręceniu butli. Co z II stopniami? Tutaj dostaliśmy porządne nowości! Automaty EPIC i ULTRA to najnowsze II stopnie, wyposażone w nowy system wspomagania pneumatycznego, które możemy kupić w wersji podstawowej jak i ADJ, czyli z regulacją przepływu powietrza. Ostatnią nowinką od Maresa jest hybrydowy jacket turystyczny MAGELLAN, którego waga to mniej niż 2 kg!

Firma SCUBAPRO pokazała nowe wersje skafandów Evertech, Sport i Definition. Bardzo ładnie prezentuje się również nowy design latarek NOVA, której linia została ulepszona o następcę 220-tki, czyli NOVALIGHT 250. Mała latareczka o jasności świecenia 250 lumenów i długości 10 cm. Idealnie nada się, jako latarka na pasek maski nurkowej.

Scubapro pokazało również fajną nowinkę dotyczącą komputerów nurkowych. Galileo HUD to moduł komputera, który montujemy na ramce maski a komputer na bieżąco pokazuje nam parametry nurkowania. Generalnie pomysł bardzo fajny, ale czy znajdzie miejsce wśród nurków rekreacyjnych? Może tak, ale grupa docelowa to i tak nurkowie techniczni. Firma pochwaliła się również nowymi wzorami i kolorami rash guard’ów (koszulek z lycry z filtrem UV), które muszę wam powiedzieć, robią wrażenie! Kolorystyka damska i męska posiada 3-4 różne wzory, więc myślę, że każdy znajdzie coś, co mu się spodoba.

Dobre wrażenie zrobiła na nas nowa linia toreb nurkowych a szczególnie suchego plecaka i torby. Wykonane z mieszanki nylonu 500D i poliestru, których grafitowe wykończenie przyciąga wzrok swoim profesjonalizmem.

Firma BARE na największym na targach stoisku nurkowym, pokazała nowe modele kapturów wykonanych z bardzo miękkiego neoprenu.

Została pokazana odświeżona wersja skrzydła Covert, który tym razem nazywa się COVERT XT. Do pomocy w kontroli pływalności stanął w szranki również nowy jacket zaprojektowany przez kobiety dla kobiet, czyli MARINA SPORT. Dalej, maski Scope MONO i DUAL, które zachwycają wszystkich bardzo szerokim polem widzenia a dodatkowo różnymi wersjami kolorystycznymi, które możemy sobie zmienić jak nam się najzwyczajniej w świecie znudzą. Zobaczyliśmy również nową serię dla freediverów, czyli PREDATOR w wersji niebieskiej i czarnej oraz chyba najważniejsze, czyli nowe wersje skafandrów suchych X-Mission TECH DRY wykonane z zupełnie nowego, przyjemnego w dotyku laminatu. W drugiej połowie roku wejdą do sprzedaży nowe modele skafandrów neoprenowych. Tym razem oprócz znanego miękkiego neoprenu w oczy będzie się rzucać wyjątkowy grafitowy kolor.

Fińska SUUNTO zaprezentowała swoje najnowsze dzieło, komputer D5. Jest to komputer nurkowy z LED’owym wyświetlaczem na pokładzie, który daje dużo łatwiejszy odczyt parametrów niż tradycyjny. Komputer został wyposażony w moduł Bluetooth, dzięki czemu zaraz po zakończeniu nurkowania łączymy się bezprzewodowo z aplikacją Suunto i zgrywamy dane z zegarka. W aplikacji Suunto możemy ponownie przeżywać swoje nurkowania, dodawać zdjęcia i udostępniać podwodne przygody znajomym. Komputer został oczywiście wyposażony w kompas cyfrowy, i ma możliwość podłączenia transmitera TANK POD od Suunto.

Swoją ofertę poszerza nasza rodzima XDEEP znana do tej pory w Polsce i na świecie ze znakomitych skrzydeł i zestawów do sidemount. Tym razem zaprezentowali automaty nurkowe firmowane swoim logo. Jest to nowa, niespotykana wcześniej konstrukcja, z obrotową głowicą, ale nie na spodzie automatu, ale po drugiej stronie przyłącza. Jak to z takimi nowościami bywa, wszystko zweryfikują użytkownicy. Miejmy nadzieję, że ich automaty będą tak dobre jak cała seria skrzydeł i sidemount. Na to liczymy! A co następne? Może jakiś suchacz?

Z pośród innych wystawców mogliśmy zobaczyć np. pełną kolorystykę płetw technicznych OMS, bardzo szeroką ofertę latarek ORCATORCH i komputerów Ratio, nowe automaty TECLINE i oraz ich kevlarowe skrzydła.

Zachęcamy do obejrzenia szybkiej fotorelacji z targów, na której będziecie mogli zobaczyć część z tych produktów, które pojawiły się w sprzedaży w tym roku.

Jak Wy oceniacie tegoroczne targi? Co zrobiło na Was wrażenie a czym jesteście zawiedzeni? Dajcie znać w komentarzach!

Galeria do zobaczenia poniżej.

MP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *