Kurs nurkowania

PODSTAWOWY KURS NURKOWANIA  PADI OWD

ow13 0962 15586694257 o

Certyfikat nurka jest dokumentem potwierdzającym posiadane umiejętności i niezbędną wiedzę aby móc samodzielnie nurkować. Bez niego trudno będzie podziwiać kolorowe rafy, wraki czy atrakcje krakowskiego Zakrzówka. Spośród wielu międzynarodowych organizacji zajmujących się szkoleniem wybraliśmy PADI (Profesional Association of Diving Instruktors), największą i znaną w każdym zakątku świata. Doskonale opracowany system szkolenia oraz materiały szkoleniowe pozwalają w prosty i bez stresowy sposób zostać certyfikowanym nurkiem. Oczywiście również niezbędnym elementem jest profesjonalna i doświadczina kadra instruktorska prowadząca u nas szkolenia.

Kurs nurkowy na stopień podstawowy PADI OWD (Open Water Diver) podzielony jest na dwie części: zajęcia basenowo-teoretyczne oraz nurkowania na Zakrzówku.

ZAJĘCIA BASENOWO – TEORETYCZNE

Dziewczynki-pod-wod

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort nurkowania pierwszą część kursu nurkowego przeprowadzamy w basenie. Każde z pięciu zajęć łączymy z zajęciami teoretycznymi, które odbywają się w naszym Centrum Nurkowym. Teoria nie może być nudna! Dlatego większość wiedzy czerpiecie z podręcznika, który obowiązkowo dołączamy do kursu. Otrzymujecie również na czas kursu zabawny lecz niewątpliwie profesjonalnie opracowany film szkoleniowy. W czasie sesji teoretycznej wyjaśniamy jedynie pewne wątpliwości powstałe podczas samodzielnej nauki. Jest też okazja aby porozmawiać z instruktorem o Waszych planach i wyjazdach nurkowych. Po każdych zajęciach teoretycznych czas na praktykę i ćwiczenia w wodzie. Teorię kończymy prostym egzaminem testowym. Bez stresu ?

Już od pierwszych zajęć basenowych, korzystacie z kompletnego sprzętu nurkowego, który dostarczymy na zajęcia. Potrzebujecie posiadać własne płetwy, maskę i rurkę. Powinien to być sprzęt odpowiedni do nurkowania z butlami. Jeśli takiego nie posiadacie albo nie jesteście pewni czy wasz sprzęt jest odpowiedni, zapytajcie instruktora lub Michała w naszym sklepie nurkowym. Pamiętaj, że źle dobrany sprzęt może odebrać całą frajdę z nurkowania.

W maksymalnie 6 osobowych grupach uczycie się:

 • zasad bezpiecznego nurkowania, systemu partnerskiego ( nurkowanie to sport zespołowy, zawsze nurkujemy w grupie!),
 • radzenia sobie w nietypowych sytuacjach oraz
 • obsługi sprzętu do nurkowania.

Zdobywamy również praktykę i niezbędne odruchy. Jest na tyle dużo czasu, że każdy jest w stanie opanować wszystkie niezbędne umiejętności nurkowe. Nauka nie jest oparta na ich zaliczaniu lecz na świadomych ćwiczeniach i dążeniu do mistrzostwa. Każde z nich jest precyzyjnie omawiane przed zajęciami i poprzedzone prezentacją instruktora. Można je również w domu zobaczyć na filmie szkoleniowym.

Nie obawiajcie się, że nie dacie rady. Na pierwszych zajęciach zanurzamy się na płytkiej (90 cm) części basenu i rozpoczynamy od oswojenia się ze sprzętem i oddychaniem pod wodą. W miarę nabywania wprawy przechodzimy nieco głębiej i ćwiczymy na głębokości 3,5 m. Po tej części kursu jesteśmy gotowi na nasze pierwsze prawdziwe nurkowanie.

A co z umiejętnością pływania?

Wbrew utartym stereotypom aby być nurkiem wcale nie jest potrzebna dobra umiejętność pływania. Na kursie jednak przeprowadzimy podstawowy sprawdzian pływacki. Poprosimy o przepłynięcie 200 metrów bez płetw lub 300 metrów w płetwach. Nie będzie wymagany żaden limit czasowy ani też właściwy styl. Poprostu musisz to przepłynąć!

Jak i kiedy odbywają się zajęcia?

Sesje basenowo – teoretyczne organizowane są w kilku wariantach w zależności od Twoich możliwości czasowych i potrzeb.

 1. Kurs standardowy. Raz w tygodniu przez 5 tygodni. Ponieważ wynajmujemy basen, mamy dla siebie całą godzinę w wodzie. Poświęcacie na kurs tylko jeden wieczór w tygodniu.
 2. Kurs weekendowy. Zajęcia odbywają się w jeden weekend. Spotykamy się około godziny 9.00 i kończymy ok. 15.00. Wersja dla zapracowanych, którzy nie mogą poświęcić czasu w środku tygodnia. Musicie się jednak liczyć z dużą intensywnością zajęć.
 3. Kurs indywidualny. Dopasowujemy się do waszych oczekiwań i możliwości czasowych. Najczęściej organizowany w grupach 1-2 osobowych. Wygoda kosztuje więc musicie się liczyć z wyższą ceną.

DOKOŃCZENIE KURSU NA ZAKRZÓWKU

Zakrzwek

Czas wykorzystać nasze umiejętności z basenu. Ta część kursu to już prawdziwe nurkowania.

Przed ich zrobieniem wymagane jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do nurkowania. Szczegóły omówi instruktor na pierwszych zajęciach teoretycznych.

Musimy ich zrobić aż cztery. Na pierwszym z nich nie wykonujemy żadnych ćwiczeń. Opływamy jedynie najbliższe okolice Zakrzówka wykonując tzw. wycieczkę podwodną. Jest to doskonały czas na aklimatyzacje po zajęciach basenowych na realne warunki nurkowe. Musicie wiedzieć, że Zakrzówek to idealne miejsce do zajęć szkoleniowych oraz jedno z najlepszych miejsc nurkowych w Polsce. Przejrzysta woda, wygodne wejście i niezwykłe nagromadzenie atrakcji podwodnych to jego największe atuty.

W każdym następnym nurkowaniu oprócz wycieczki wykonujecie kilka prostych ćwiczeń wcześniej opanowanych na basenie. Dodatkowo spróbujecie nawigacji podwodnej z kompasem. Podobnie jak na basenie, każde nurkowanie poprzedzone jest szczegółowym wprowadzeniem instruktora i objaśnieniem logistyki.

Nurkowania przeprowadzamy przeważnie w jeden weekend (choć istnieje możliwość dopasowania do indywidualnuch potrzeb). Sobota i niedziela po 2 nurkowania dziennie. Zapewniamy cały sprzęt nurkowy włącznie z grubymi 2 x 7mm skafandrami, rękawiczkami i butami, zapewniającymi odpowiedni komfort termiczny.

Rozpoczynamy ok. godziny 9.00. Planowany czas zakończenia to 14.00. Szybko i sprawnie. Pomiędzy nurkowaniami mamy trochę czasu dla siebie na uzupełnienie kalorii i wypicie gorącej herbaty.

DNIA 14.07.2019 ZAKRZÓWEK ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY W CELU ZABEZPIECZENIA ŚCIAN KAMIENIOŁOMU ORAZ REWITALIZACJI POD PROJEKT BUDŻETU OBYWATELSKIEGO- PARK ZAKRZÓWEK. 

DO ZAKOŃCZENIA PRAC, NURKOWANIA ORGANIZUJEMY W JAWORZNIE NA „KOPARKACH”


ZEBRANE STANDARDY KURSU

Aby uzyskać certyfikat musisz uzyskać:

 • Zaliczenie pięciu sesji teoretycznych, w tym quizów i egzaminu końcowego.
 • Zaliczenie nurkowań na wodach basenopodobnych 1–5.
 • Zaliczenie sprawdzianu umiejętności pływackich.
 • Zaliczenie Nurkowań na wodach otwartych 1–4.
 • Zaliczenie testu pływackiego 200 m bez płetw lub 300 m w płetwach i w masce dowolnym stylem i w dowolnym czasie

Wymagania wstępne:

 1. Ukończone 10 lat
  Uwaga: nurkowie w wieku 10–14 lat otrzymują certyfikat Junior Open Water Diver.
 2. Wypełnienie formularzy:
 • owdZwolnienie z odpowiedzialności prawnej i zgoda na przejęcie ryzyka
 • Oświadczenie medyczne (10063) [Medical Statement]
 • Oświadczenie o zrozumieniu standardów i procedur bezpiecznego nurkowania

Maksymalna głębokość nurkowania po kursie:

 • dla nurków OWD oraz Junior OWD którzy ukończyli 12 lat – 18 metrów
 • dla nurków Junior OWD – 12 metrów